Załącznik nr 1
do Uchwały Nr 21/V/15 Rady Miejskiej
w Żurominie z dnia 27.01.2015r.
Regulamin Budżetu Obywatelskiego Miasta Żuromin na 2016 rok
Rozdział 1
Postanowienia ogólne
§1
Niniejszy Regulamin określa zasady budżetu obywatelskiego Miasta Żuromin.
§2
1. Ze środków budżetu obywatelskiego są finansowane zadania należące do zadań własnych gminy, które są możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego.
2. W przypadku zadań, które wymagają lokalizacji na określonym terenie, musi on stanowić własność Gminy i Miasta Żuromin lub Gmina i Miasto musi posiadać prawo dysponowania nieruchomością.
3. Zadaniem finansowanym ze środków budżetu obywatelskiego w szczególności może być:
1) budowa, modernizacja lub remont elementu infrastruktury gminnej,
2) działanie mające na celu poprawę warunków życia i funkcjonowania mieszkańców,
3) wydarzenie o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym.
4. Koszt zgłoszonego do realizacji zadania nie może przekroczyć 100.000 zł.
Rozdział 2
Zgłaszanie zadań do budżetu obywatelskiego
§3
1. Propozycję zadania do zrealizowania w ramach budżetu obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec Żuromina, który ukończył 16 lat i który posiada zameldowanie stałe lub czasowe na terenie Miasta Żuromin.
2. Zgłaszanie propozycji zadań do budżetu obywatelskiego dokonuje się na formularzu zgłoszeniowym wraz z dołączoną listą z podpisami przynajmniej 10 mieszkańców Żuromina, którzy ukończyli 16 lat i posiadają zameldowanie stałe lub czasowe na terenie Miasta Żuromin, popierających dane zadanie. Formularze zgłoszeniowe należy złożyć w sekretariacie Urzędu Gminy i Miasta Żuromin, bądź wysłać na adres: Urząd Gminy i Miasta Żuromin, Pl. Józefa Piłsudskiego 3, 09-300 Żuromin.
3. Wzór formularza zgłoszeniowego propozycji zadania do budżetu obywatelskiego, wraz z listą mieszkańców Żuromina popierających dane zadanie, stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu.
4. Formularz dostępny jest na stronie internetowej www.zuromin.ibip.net.pl oraz
w sekretariacie Urzędu Gminy i Miasta Żuromin.
5. Zgłoszenie uznaje się za ważne, jeśli wypełnione zostaną wszystkie pola obowiązkowe.
6. Zgłoszenie złożone przed lub po upływie terminu wyznaczonego stosownie do treści § 12 Regulaminu, nie będzie rozpatrywane.
§4
Każdy mieszkaniec miasta Żuromin, który ukończył 16 rok życia, może poprzeć więcej niż jedną propozycję zadania zgłaszanego do budżetu obywatelskiego.
Rozdział 3 Weryfikacja zadań zgłoszonych do budżetu obywatelskiego
§5
Weryfikację złożonych zadań przeprowadzają wydziały Urzędu Gminy i Miasta w Żurominie właściwe, zgodnie z obowiązującym Regulaminem Organizacyjnym Urzędu Gminy i Miasta Żuromin. Złożone projekty zadań zostaną zweryfikowane pod względem formalnym (prawnym) oraz merytorycznym w zakresie określonym w §6.
§6
Analiza zgłoszonych zadań jest przeprowadzona pod względem:
1) Zgodności z dokumentami planistycznymi Miasta Żuromin,
2) Możliwości realizacji,
3) Rzeczywistego kosztu,
4) Możliwości zabezpieczenia w kolejnych budżetach Gminy i Miasta Żuromin ewentualnych kosztów powstałych w wyniku realizacji zadań.
§7
Właściwe wydziały Urzędu Gminy i Miasta Żuromin przekazują zgłoszone zadania wraz ze swą opinią do Burmistrza Gminy i Miasta Żuromin. Burmistrz Gminy i Miasta zatwierdza ostateczną listę dopuszczonych do głosowania zadań oraz listę odrzuconych zadań. Dopuszczeniu do głosowania podlegają tylko te zadania, które uzyskały pozytywną opinię właściwego wydziału Urzędu Gminy i Miasta w Żurominie.
§8
Lista zadań, o których mowa w §7 dostępna będzie na stronie internetowej www.zuromin.ibip.net.pl i na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy i Miasta Żuromin.
Rozdział 4 Zasady wyboru zadań zgłoszonych do budżetu obywatelskiego
§9
1. Wyboru zadań do budżetu obywatelskiego dokonują mieszkańcy miasta Żuromin, którzy ukończyli 16 lat i posiadają zameldowanie stałe lub czasowe na terenie Miasta Żuromin.
2. Głosowanie odbywa się:
1) w punkcie głosowania w Urzędzie Gminy i Miasta Żuromin i w punkcie głosowania w Żuromińskim Centrum Kultury.
2) poprzez przesłanie na adres Urzędu Gminy i Miasta Żuromin (Pl. Józefa Piłsudskiego 3, 09-300 Żuromin) karty do głosowania z dopiskiem na kopercie „Budżet Obywatelski-GŁOSOWANIE", za datę oddania głosu w ten sposób uważa się datę stempla pocztowego.
3. Głosować można tylko na jedno zadanie. W przypadku wyboru więcej niż jednego zadania głos będzie nieważny.
4. W przypadku, gdy ta sama osoba odda kilkakrotnie głos, wówczas głosy takie uznaje się za nieważne.
5. Kartę do głosowania można otrzymać w punkcie głosowania. Karta do głosowania dostępna będzie również na stronie www.zuromin.ibip.net.pl.
6. Wzór karty do głosowania określa załącznik nr 2 do Regulaminu.
Rozdział 5 USTALENIE I OGŁOSZENIE WYNIKÓW GŁOSOWANIA
§10
1. Komisja powołana przez Burmistrza Gminy i Miasta Żuromin oblicza, ile głosów uzyskały poszczególne zadania i ustala listę zadań, które uzyskały kolejno największą liczbę głosów. Do realizacji przyjęte zostaną te wybrane zadania, które uzyskały największą liczbę głosów w ramach przeznaczenia środków na budżet obywatelski.
2. Wyniki głosowania w ramach budżetu obywatelskiego ogłoszone zostaną na stronie internetowej www.zuromin.ibip.net.pl i na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy i Miasta Żuromin.
§11
Zadania wybrane w głosowaniu do budżetu obywatelskiego zostaną uwzględnione przez Burmistrza Gminy i Miasta Żuromin w projekcie budżetu Gminy i Miasta Żuromin na 2016 rok i przedstawione do uchwalenia przez Radę Miejską w Żurominie.
Rozdział 6
Harmonogram Budżetu Obywatelskiego
§12
- Zgłaszanie zadań do 31.07.2015
- Weryfikacja zadań przez Komisję do 15.09.2015
- Głosowanie: do 30.09.2015
- Ogłoszenie wyników do 07.10.2015
|